
Pitanje: Je li pokvaren namaz ako čovjek iz zaborava zapucketa prstima?
Odgovor: Pucketanje prstima ne kvari namaz, ali je to nedoličan postupak. U skupnom namazu pucketanjem prstima ometaju se klanjači, pa je to kudikamo gore činiti prilikom obavljanja namaza u džematu nego prilikom obavljanja namaza zasebno.
Koristim se ovom prilikom da objasnim da se pokreti koje čovjek čini u namazu dijele na pet kategorija, i to: obavezni, poželjeni, pokuđeni, zabranjeni i dozvoljeni.
Obavezni pokreti jesu svi pokreti od kojih zavisi izvšenje nekog namaskog vadžiba. Naprimjer, čovjek stupi u namaz, te se sjeti da je njegova kapa nečista – mora je skinuti. Dokaz za ovo jest predanje u kojem se kaže da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, jednom prilikom započeo namaz u nečistim nanulama, pa mu je došao Džibril i obavijestio ga u vezi s tim, na što je Poslanik skinuo nanule i nastavio klanjati (Ebu Davud, 650, Ibn Huzejma, 786, koji ga je ocijenio pouzdanim, i Ibn Hibban, 2185). Norma u vezi s ovom kategorijom pokreta jest to da od njega zavisi izvršenje vadžiba, odnosno otklanjanje onog što je zabranjeno.
Poželjni pokreti jesu oni pokreti od kojih zavisi potpunost namaza, kao, naprimjer, da se čovjek pomjeri kako bi popunio prazninu u safu, jer je popunjavanje safova poželjno, pa je poželjan i pokret koji se učini zarad toga.
Pokuđeni su pokreti oni pokreti za kojima ne postoji potreba, a pomoću kojih se ne postiže potpunost namaza.
Zabranjeni pokreti jesu svi prekomjerni učestali pokreti, kao, naprimjer, da se čovjek nedolično ponaša na kijamu, rukuu, sedždi, sjedenju, u tolikoj mjeri da namaz ne liči na ibadet. Ovi su pokreti zabranjeni zato što kvare namaz.
I dozvoljeni pokreti jesu svi pokreti koji ne spadaju ni u jednu navedenu kategoriju, kao, naprimjer, da se čovjek počeše ako ga zasvrbi, odnosno da namjesti kapu, odnosno da dozvoli pokretom ruke nekom ko zatraži od njega dozvolu u vezi s nečim i tako dalje.
Šejh Muhammed b. Usejmin