Kabinet Južnoafričke republike objavio je da je odobreno postavljanje oznaka Okupiranih Palestinskih teritorija na robu uvezenu iz izraelskih naselja.
“Ovo je u skladu sa stavom Južnoafričke Republike, kojim se priznaju granične linije koje su Ujedinjeni narodi odredili 1948. godine i kojim se ne priznaju okupirane teritorije van tih granica kao dijelovi države Izrael”, izjavio je glasnogovornik Vlade Jimmy Manyi u obraćanju novinarima u srijedu.
Ministar trgovine dobio je uputstvo da izda zahtjev da se počnu koristiti oznake kojim bi se jasno stavilo do znanja kupcima da roba ne dolazi iz Izraela, već iza Zelene linije, kazao je Manyi. Ova ideja je već naišla na proteste u JAR-u i na osudu izraelskog Ministarstva vanjskih poslova. Čelnici lokalnih jevrejskih zajednica su u srijedu izjavili da su njihove zajednice razbješnjene mjerama koje oni nazivaju “diskriminatorskim i koje dovode do podjela”.
“U dubini duše oni vjeruju da ova odluka o oznakama nije motivirana brigom oko trgovinskih tehnikalija, već zbog političkih predrasuda prema Izraelu. Svi pokušaji da se razgovara o ovim brigama su ostali bez uspjeha”, navodi se u izjavi Odbora južnoafričkih jevrejskih predstavnika.
Historija aparthejda
Predstavnici JAR-a tvrde da je njihova podrška Palestini posljedica vlastite historije aparthejda, ugnjetavanja i kršenja ljudskih prava. Južnoafrički zamjenik ministra vanjskih poslova Ebrahim Ebrahim je nedavno izrazio “zabrinutost zbog posjete visokih zvaničnika njegove zemlje Izraelu, jer se time daje legitimnost izraelskoj okupaciji palestinske zemlje”.
Ministarstvo trgovine je u maju zatražilo javno mišljenje po pitanju oznaka, naglašavajući da trgovci moraju postaviti oznake kako kupci ne bi “imali lažnu predstavu”.
Odnosi JAR-a sa Izraelom su godinama bili zategnuti, ali su spali na do sada najnižu granu protekle nedjelje, kada je Ebrahim pozvao svoje zemljake da izbjegavaju posjetu Izraelu zbog njihovog odnosa prema Palestincima.
“Izrael je okupatorska zemlja koja tlači Palestinu, tako da nije uredu da Južnoafrikanci imaju odnose sa Izraelom”, izjavio je Ebrahim za novine City Press.
Mirovne misije
“Odgovaramo ljude da idu tamo, osim ako je to u sklopu neke mirovne misije.” Izjave Ebrahima su izazvale ljutite komentare izraelskog Ministarstva vanjskih poslova.
“Ovo ide u prilog našem mišljenju”, rekao je glasnogovornik Ministarstva Yigal Palmor. “Sve njihove inicijative da se zajednički informiraju kupci nije ništa drugo nego prikriveni bojkot.”
Ministarstvo vanjskih poslova, također, tvrdi da nove oznake “zaudaraju na rasizam”. Južnoafrički ministar trgovine i industrije Rob Davies je u srijedu rekao da ovaj potez ne predstavlja bojkot izraelskih proizvoda, već je usmjeren ka tome da se omogući “Južnoafrikancima koji ne podržavaju Izrael, ali koji podržavaju Palestince, da razlikuju njihove proizvode”.
Ebrahim je kazao i to da on ne predlaže potpunu obustavu odnosa, iako JAR treba “smanjiti” ekonomske veze sa Izraelom.
(AJ Balkans)