Na lokalitetu Rudnika Tomašica, na području općine Prijedor, do sada su ekshumirani posmrtni ostaci više desetina žrtava.
Glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH Lejla Čengić kazala je Feni da se radi o 17 kompletnih tijela i 48 slučajeva, odnosno riječ je o nekompletnim tijelima i dijelovima tijela jer su posmrtni ostaci iz ove primarne masovne grobnice izmješteni u sekundarnu masovnu gorbnicu na lokalitetu Jakarina kosa iz koje su 2001. godine ekshumirane 373 žrtve.
– DNK analiza povezala je ove dvije masovne grobnice i forenzičkim analizama utvrđeno je izmještanje primarne masovne grobnice Tomašica – kazala je Čengić.
Po njenim riječima, na lokalitetu Tomašica ekshumacije su rađene u više navrata, 2004. godine ekshumirane su 24 žrtve i brojni nekompletni posmrtni ostaci. Takođe, ekshumacija je rađena i 2006. godine kada su ekshumirani posmrtni ostaci najmanje deset žrtava.
Čengić navodi da je riječ o velikom lokalitetu površine više od 3.000 metara kvadratnih, a tijela žrtava pronađena su na dubini od preko deset metara.
– Ekshumacija na lokalitetu Rudnika Tomašica počela je prije mjesec dana, a radovi se odvijaju u dosta teškim uvjetima zbog velike količine vode i ogromnog prostora koji se prekopava mašinski sa dva bagera, a potom ručno. Ekshumaciju pomažu obitelji sa podučja Prijedora finansiranjem rada jednog bagera kako bi se detaljno pretražio ovaj lokalitet i pronašli posmrtni ostaci žrtava – kazala je Čengić.
Dodala je da se, prema infromacijama Instituta za nestale osobe BiH, u ovoj masovnoj grobnici nalaze posmrtni ostaci žrtava bošnjačke i hrvatske nacionalnosti ubijeni tokom protekolg rata na području Prijedora.
Posmrtni ostaci žrtava su nakon ekshumacije prevezeni u Centar za obdukciju i identifikaciju Šejkovača u Sanskom Mostu. Koštani uzorci za DNK analizu su uzeti i poslati u laboratoriju Međunarodne komisije za nestale osobe gdje će se utvrditi identitet ekshumiranih žrtava.
Ekshumacijom koja će biti nastavljena i u narednom periodu, po naredbi Suda BiH, rukovodi Tužlaštvo BiH.
(Fena)