Šef Komesarijata Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR) za bliskoistočnu i sjevernoafričku regiju Amin Awad, u intervjuu za Anadolu Agency koji je dao tokom službene posjete Turskoj, upozorio je da bi u slučaju nastavka sirijske krize u narednoj godini iz te zemlje moglo izbjeći još dva miliona Sirijaca.
Awad se u sklopu posjete Turskoj sastao sa zvaničnicima turskog Ministarstva vanjskih poslova, Vladine uprave za vanredne situacije (AFAD), Generalne direkcije za pitanja izbjeglica, kao i sa zvaničnicima različitih nevladinih organizacija. Glavna tema razgovora bilo je pitanje smještaja sirijskih izbjeglica u Turskoj, infrastrukturni i drugi problemi sa kojim se suočavaju turska vlada i lokalne vlasti koje brinu o smještaju sirijskih izbjeglica.
„Pretpostavljamo da je i unutar Sirije raseljeno između četiri i pet miliona ljudi. U mnoge dijelove Sirije humanitarne ekipe teško mogu doći. Tim ljudima je neophodna svaka vrsta pomoći, a njihov najveći problem je sigurnost. Polovina tih ljudi su djeca i oni se stalno sele iz jednog dijela zemlje u drugi“, kazao je Awad.
Istakavši da se u Turskoj nalazi oko 660.000 sirijskih izbjeglica, Awad je kazao da tome treba dodati i veliki broj Sirijaca koji neprijavljeno borave u Turskoj. On je dodao da je vlada Turske suočena sa poteškoćama prilikom procesa prijave sirijskih izbjeglica i da je neophodno osnovati mobilne timove koji bi radili stalne popise izbjeglica razvrstavajući ih po spolnoj i starosnoj kategoriji, kako bi se mogli efikasnije raditi programi humanitarne pomoći.
Osvrnuvši se na konstantan rast broja sirijskih izbjeglica i u ostalim susjednim zemljama, Awad je kazao da je njihov broj u Libanu premašio 800.000, u Jordanu ih trenutno ima 550.000, na sjeveru Iraka oko 200.000 i u Egiptu približno toliko.
„Ukoliko se ne poprave sigurnosni uvjeti u Siriji, u narednoj godini bi iz te zemlje moglo izbjeći još dva miliona ljudi“, kazao je Awad.
On je kazao da najveći dio humanitarne pomoći u Siriju bude prebačen preko Jordana i pomorskim putem u sirijski grad Lazkiye, a dodao je da pitanje otvaranja koridora za humanitarnu pomoć Siriji trebaju riješiti vlasti sirijskih susjeda sa sirijsikm režimom. On je kazao da je u posljednje vrijeme bilo nekih pomaka u poboljšanju procesa dopremanja pomoći Siriji i izrazio nadu da će uskoro uslijediti i konkretniji koraci u tom pravcu.
Pohvalivši tursku vladu da radi aktivno na poboljšanju mira i stabilnosti u regiji, Awad je podsjetio da šef turske diplomatije Ahmet Davutoglu usko surađuje sa komesarom UN-a za izbjeglice Antoniom Guterresom.
„Turske vlasti čine i mnogo samostalnih koraka pomoći sirijskom narodu. Do sada je u humanitarnu pomoć Turska utrošila 2,2 milijarde dolara. Zahvalni smo im što drže otvorene granice i pružaju utočište ugroženim izbjeglicama“, zaključio je Awad.
(AA)