Minber.ba – Diplomate Evropske unije izražavaju sve veću zabrinutost zbog, kako to oni nazivaju, sve agresivnijeg stava turske vladajuće partije, piše novinska agencija AFP. Oni optužuju Ankaru za korištenja istrage o uroti protiv vlade kao sredstvo zatvaranja i utišavanja protivnika, te za potkopavanje sekularizma u toj državi kroz uvođenje kur’anskih studija u javnim školama. Ostale mjere koje im smetaju su snižavanje dobi u kojoj roditelji mogu poslati svoju djecu na islamske vjerske škole, povećanje pritiska na one koji kritiziraju islam, te ograničavanje pobačaja.
Turske vlasti optužuju tzv. mrežu Ergenekon da stoji iza nekoliko pokušaju rušenja vlade premijera Recepa Tayyipa Erdogana. Desetine penzionisanih ili još uvijek aktivnih visokih vojnih lica, intelektualaca, pravnika i novinara su strpani iza rešetaka.
Početkom mjeseca je Stefan Fuele, evropski povjerenik za proširenje, naveo ove i druge prepreke na putu Turske ka članstvu u EU, dok je bio u Istanbulu na razgovorima. “Koristio sam ovaj susret kako bih prenio našu zabrinutost zbog povećanja pritvaranja zastupnika, akademika i studenata, te slobode medija i novinara”, rekao je on.
Lekcije o Kur’anu u školama
Promjene koje će stupiti na snagu kada nova akademska godina počne ove jeseni također izazivaju reakcije. Naime, vladajuća Stranka pravde i razvoja (AKP) uvodi lekcije o Kur’anu. A nakon završetka osnovne škole, roditelji će moći svoju djecu slati u islamske vjerske škole. Dosad ove škole nisu mogla pohađati djeca ispod 15 godina; sad će im to sa 11 godina biti dopušteno.
Vjerki kanal TRT-a
Također, zapadne dilplomate izražavaju zabrinutost i zbog planova državne televizije TRT da pokrene vjersku kanal, kao i zbog prijedloga da se uspostave prostori za molitvu (namaz) u novoizgrađenim javnim zgradama, kao što su vrtići, kazališta, pa i opere.
“Serija posljednjih poteza pokazuje da konzervativna tendencija prednjači i ne suočava se sa opozicijom”, rekao je Marc Pierini, bivši šef evropske diplomatske ekipe u Turskoj.
“Civilno društvo postoji, ali se jedva čuje,” rekao je jedan diplomat sa sjedištem u Ankari. “Mediji su većim dijelom, direktno ili indirektno pod kontrolom AKP-a, a opozicija je nemoćna,” dodao je diplomat.
Planovi o ograničavanju abortusa, te izjave premijera Erdogana da je abortus isto što i ubistvo živog bića, također nisu prošli bez kritike evropskih diplomata.
“Čovjek koji ne daje predah neprijateljima islama”
Pored toga, navodi se i slučaj pijaniste Fazil Say-a, koji je, nakon što je javno saopštio da je ateista, postavljao uvredljive komentare na račun islama na društvenoj stranici Twitter. On je sada suočen sa optužbama zbog kojih, ukoliko bude proglašen krivim, može dobiti i do 18 mjeseci zatvora.
Jedan evropski diplomata iz Istanbula je ovaj slučaj prokomentarisao riječima da nije toliko strašno što se ovom čovjeku sudi, u odnosu na to kako pro-vladine novine Sabah komentarišu ovaj slučaj. Novine Sabah su, naime, pohvalile čovjeka koji je vlastima prijavio navedenog pijanistu zbog vrijeđanja islama, opisavši ga u jednom naslovu kao “čovjeka koji ne daje predah neprijateljima islama”.
“Pojava vjerničke generacije”
Erdogan je također najavio izgradnju velike džamije na jednom brežuljku u Istanbulu, koja će postati jedan od najpoznatijih gradskih znamenitosti. Sve ovo, naravno, navodi kritičare na zaključak da Erdogan i njegova partija AKP imaju “tajni program” promicanja islama i potkopavanja sekularnog ustrojstva Turske.
“On je sam nedavno potakeo ovu raspravu s izvjesnim komentarima, jedan primjer za to je da on i njegova stranka žele vidjeti ‘pojavu vjerničke generacije'”, istakeo je Semih Idiz, vodeći pisac za novine Milliyet.
Preveo i pripremio: Edin D.
(Minber.ba)