Adminstracija američkog predsjednika Baracka Obame naplatit će od Iraka skoro 11 milijardi dolara za isporuku naoružanja i obučavanje iračke vojske, uprkos bojazni da premijer Nuri al Maliki pokušava učvrstiti svoju vlast i stvoriti jednopartijsku šiitsku državu, čime bi odustao od sporazuma o koalicionoj vlasti, piše New York Times (NYT).
Vojna pomoć, koja obuhvata moderne borbene avione i tenkove, trebala bi pomoći iračkim vlastima u zaštiti državnih granica i obnovi armije koja je prije Zaljevskog rata 1991. godine bila jedna od najvećih u svijetu.
Iračka vojska rasformirana je 2003. godine, poslije invazije koju su izvršile SAD.
Prodaja naoružanja bit će obavljena iako Maliki nije ispoštovao dogovor da ne marginalizira sunite i ne pretvori vojsku u silu jedne vjerske grupe, piše NYT.
SAD žele ojačati iračku armiju da bi se zemlja mogla oduprijeti utjecaju Irana, ali postoji strah da bi vlasti u Bagdadu u narednom periodu mogle razviti bolje odnose sa šiitskim vlastima u Teheranu nego s Washigtonom.
Posljedice po administraciju
Američke diplomate, uključujući ambasadora Jamesa Jeffreya, izrazili su bojazan povodom razvijanja vojnih odnosa s Irakom, a neki su ocijenili da bi te veze mogle imati političke posljedice po Obaminu administraciju.
Postoji sve veća bojazan da bi Malikijevi pokušaji da marginalizira sunite mogli izazvati građanski rat, piše NYT.
Programom naoružavanja iračke vojske rukovodi Ambasada SAD-a u Bagdadu, koja posreduje između iračke vlade i proizvođača vojne opreme, poput kompanija Lockid Martin i Raytheon.
Irak će od SAD-a kupiti borbene avione F-16, tenkove M1A1 Abrams, topove i oklopne transportere.
Irački vojnici dobit će i zaštitnu opremu, šljemove i specijalna vozila.
(balkans.aljazeera.net)