
Iračke sigurnosne snage pokrenule su “veliku operaciju” u regiji Kirkuka koju drže Kurdi i napreduju prema naftnim poljima te strateškim vojnim bazama, saopćili su kurdski i irački zvaničnici.
Cilj operacije je zauzimanje zračne baze K1, zapadno o Kirkuka, rekao je poručnik Salah el-Kinani iz iračke vojske, prenosi Reuters.
Iračke snage ušle su u dijelove ruralnih područja izvan grada Kirkuka i preuzele kontrolu nad “velikim područjem” bez ikakvog otpora kurdskih snaga Pešmergi, navodi iračka državna televizija.
Međutim, kurdski sigurnosni zvaničnik negirao je da su iračke snage uspjele doći blizu grada ili preuzeti teritoriju od Pešmergi, rekavši Reutersu da su naftna polja i zračna baza još pod kurdskom kontrolom.
‘Pešmerge će nastaviti braniti Kurdistan’
“Napali su Pašmerge iz pravca dva fronta, na raskrsnici Taza-Kirkuk i mostu Maryam Bag, na jugu Kirkuka, koristeći američku vojnu opremu”, navelo je Regionalno sigurnosno vijeće Kurdistana u saopćenju.
“Značajne snage angažirane su i na raskrsnici Maktab Khalid, na jugoistoku Kirkuka, kao dio operacija”, dodaje se u saopćenju.
Kurdske snage tvrde da su uništile najmanje pet američkih vojnih vozila koje koristi iračka vojska.
“Pešmerge će nastaviti braniti Kurdistan, njegov narod i interese. Ovo je bio napad koji nije bio isprovociran, koji se desio nakon što su iračke snage angažirane na granicama Kurdistana”, navodi se u saopćenju.
Hemin Hawrami, viši savjetnik predsjednika Kurdske regionalne vlade Masouda Barzanija, napisao je na Twitteru da je Pešmergama izdana naredba “da ne pokreću rat, ali da u slučaju da vojska počne pucati imaju zeleno svjetlo da koriste svu silu”.
Reporter Al Jazeere Charles Stratford izvještava iz Erbila da su se kurdske snage u i oko Kirkuka “zavjetovale da ga brane do posljednjeg čovjeka”.
Iračka državna televizija prenijela je da je irački premijer Heider al-Abadi dao naredbe sigurnosnim snagama “da uvedu sigurnost u Kirkuku u saradnji sa stanovnicima i Pešmergama”.
Pešmerge su zauzele Kirkuk nakon što je iračka vojska pobjegla u velikoj ofanzivi grupe Islamska država Irak i Levant 2014. godine.
Od tada nije bilo dogovora između Kurdske regionalne vlade i federalne Vlade u Bagdadu ko bi trebao kontrolirati to područje i ubirati prihode od naftnih polja.
Tenzije između centralne i regionalne vlade porasle su zbog prošlomjesečnog referenduma o kurdskoj nezavisnosti.
(Al Jazeera i agencije)