Za visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka referednum o Danu RS bio je nustavan od samog početka zbog odstupanja od odluka Ustavnog suda. Nije bilo potrebe da interveniram, budući da je taj predmet bio u proceduri pred Ustavnim sudom. Korištenje mojih ovlasti značilo bi da se o jednom pitanju odlučuje dva puta.
Mnogo mi je značilo i da podržim dignitet Ustavnog suda i da omogućim toj instituciji da samostalno donosi svoje odluke, poručio je Inzko u ekskluzivnom razgovoru za Vijesti.ba.
VIJESTI.BA: Rezultati referenduma u RS nisu u formi izvještaja objavljeni u Službenom glasniku RS, a što je bila obaveza do 12. novembra. Znači li ovo da referenduma u pravnom smislu nije ni bilo i da su građani RS skupo platili anketu?
INZKO: Referendum je bio neustavan od samog početka. Ustavni sud BiH je naložio Republici Srpskoj da referendum ne održi, a 1. decembra 2016. godine je utvrdio da je referendum neustavan te poništio rezultate.
VIJESTI.BA: Raspolažete li Vi dodatnim informacijama o ovom slučaju, a koje biste mogli iznijeti u javnost?
INZKO: Odluka još uvijek nije objavljena, a bilo kakva pitanja treba uputiti sudu.
Međutim, kao što sam rekao, za mene je taj referendum zbog odstupanja od odluka Ustavnog suda bio neustavan od samog početka. Moji stavovi su jasno navedeni u izvještaju na tu temu koji sam dostavio Vijeću sigurnosti UN-a. Nije bilo potrebe da interveniram, budući da je taj predmet bio u proceduri pred Ustavnim sudom. Korištenje mojih ovlasti značilo bi da se o jednom pitanju odlučuje dva puta. Mnogo mi je značilo i da podržim dignitet Ustavnog suda i da omogućim toj instituciji da samostalno donosi svoje odluke.
VIJESTI.BA: Iz NSRS navode da će rezultate referenduma objaviti nakon što se okonča procedura definisana Ustavom RS, odnosno nakon što se o ovom pitanju očituje Vijeće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa pri Ustavnom sudu RS. Može li to entitetski parlament uraditi, s obzirom na to da je istekao rok za objavu rezultata?
INZKO: Kao i mnogi drugi, i ja sam stekao dojam da su ključni organi vlasti u Republici Srpskoj pokazali spremnost da zanemare odluke institucija BiH i Ustav Republike Srpske onda kada im tako odgovara. Da su zaista htjeli ispoštovati Ustav Republike Srpske, sačekali bi sa objavljivanjem odluke Narodne skupštine Republike Srpske od 11. oktobra 2016. godine kojom se konstatiraju rezultati republičkog referenduma. Sada je sve to obesmišljeno nakon najnovije odluke Ustavnog suda.
VIJESTI.BA: Pojedini politički zvaničnici iz RS tvrde da je Dodik međunarodnoj zajednici i OHR-u obećao da referendum o Danu RS neće biti pravi referendum, te da će provesti samo anketu među građanima, a provesti Odluku Ustavnog suda BiH. Je li Vam to Dodik obećao?
INZKO: Meni predsjednik Dodik nije ništa obećao. Štaviše, nazvao me kriminalcem i lažovom, i sve to, naravno, bez ijednog dokaza. Ako je to bila anketa, onda je to zapravo bila veoma čudna anketa jer se rezultat unaprijed znao 99.99%. Pored toga, svaka domaća agencija bi napravila anketu sa istim rezultatima, ali mnogo jeftinije. Međutim, kada se donosi novi zakon o danu RS uz opravdanje da se rezultati referenduma moraju provesti, postaje jasno da suština nije anketiranje javnosti. Stoga priča o anketi ne pije vodu.
VIJESTI.BA: Nezvanično, OHR je čekao objavu ovog izvještaja u Službenom glasniku kako bi referendum stavio van snage. Jesu li ovi navodi tačni i šta ćete uraditi ukoliko rezultati referenduma ipak budu objavljeni, kao što to tvrdi NSRS?
INZKO: Nema potrebe da se poništava referendum koji je već nelegalan i neustavan. Pored toga, Ustavni sud je iznio jasan stav o ovom pitanju u tri odvojene odluke, a u posljednjoj je poništio rezultate referenduma. Razmislio bih o korištenju mojih ovlasti da se ovim pitanjem nije na vrijeme pozabavio sud. Politika međunarodne zajednice je nepromijenjena – domaće institucije moraju biti primarno odgovorne za rješavanje neslaganja. Ne treba zaboraviti ni činjenicu da Beograd, kao ni Zagreb, nisu podržali referendum.
Nadam se da je ovaj referendum otrijeznio neke glave, i da će se sada političari okrenuti bitnim pitanjima koja pogađaju građane. Kursevi za učenje njemačkog jezika, pa i švedskog, su prepuni, i to mnogo govori. Hajde da se takmičimo ko će bolje oduševiti mlade ljude i ubijediti ih da ostanu ovdje. U Bosni i Hercegovini je mnogo ljudi dobre volje, i Srba i Hrvata i Bošnjaka, i svih ostalih. Zato pokrenimo takmičenje ko će imati bolje bolnice, bolje sudstvo i tužilaštvo, bolje fakultete, korektniju policiju. Budimo dobre komšije i susjedi. Poštujmo jedni druge. Gradimo bolju Bosnu i Hercegovinu i bolju regiju. Za kratko vrijeme nećemo biti bogatiji, ali ćemo kvalitetnije živjeti. Lakše ćemo disati i bolje spavati. A to je apsolutno moguće.
Razgovarala: Nevena Ćosić
(Vijesti.ba)