
Mijanmarska vojska pokrenula je kampanju protiv pobunjenika u augustu 2017. godine, u odgovoru na pobunjenički napad. Više od 700.000 Rohinja je prešlo u susjedni Bangladeš kako bi pobjegli, kako je opisano kao etničko čišćenje, koje uključuje masovna silovanja, ubistva i paljevine kuća.
Sud navodi u saopćenju da je sudsko vijeće koje je razotrilo zahtjev glavne tužiteljice Fatou Bensoude da pokrene istragu o zločinima zaključilo da se akti nasilja koji su počinjeni u Mijanmaru “mogu okvalificirati kao zločini protiv čovječnosti deportovanjem Rohinja stanovnika preko mijanmarsko-bangladeške granice na temelju etničke ili vjerske pripadnosti Rohinja”.
Odluka ICC-a uslijedila je samo nekoliko dana nakon što je Gambija, uime Organizaacije islamske saradnje, podnijela tužbu protiv Mijanmara u Međunarodnom sudu pravde za genocid nad Rohinjama, prenosi AP.
Oba suda imaju sjedište u Den Haagu. Međunarodni krivični sud krivično goni pojedince odgovorne za zločine, dok Međunarodni sud pravde rješava sporove među zemljama.
(FENA)