Brigada Izz al-Din al-Qassam, vojno krilo palestinskog pokreta Hamas, zaprijetila je Izraelu da će ažurirati listu zarobljenika za razmjenu i dodati na nju još 30 imena za svaki dan Tel Avivovog kašnjenja u ispunjavanju zahtjeva zatvorenika koji štrajkaju glađu.
Ovakva dešavanja potakla su pitanje postoji li “stvarno angažiranje” u pogledu eventualne razmjene zatvorenika između okupatora i palestinskog otpora.
Brigada Al-Qassam dala je izraelskim vlastima rok od 24 sata da ispune zahtjeve zatvorenika. U isto vrijeme 1.600 palestinskih zatvorenika već 19. dan štrajka glađu u izraelskim zatvorima.
Hamza Abu Shanab, specijalist za pitanja palestinskog otpora, kaže da riječi Abu Obeida, glasnogovornika brigade Al-Qassam, nose jasnu poruku koja poziva na mobilizaciju, ujedinjenje palestinskih stavova i jačanje štrajka. No, tu su i druge implicitne poruke, poput toga da je odbrojavanje već počelo.
Aktiviranje pregovora
Abu Shanab ne isključuje mogućnost da izjave Abu Obeida imaju veze s aktiviranjem ozbiljnijeg pregovaračkog procesa nego što je to ranije bio slučaj.
Međutim, pojašnjava da je prerano govoriti o samom toku dogovora o razmjeni i da su stvari u fazi “ispitivanja terena” između palestinskog otpora i Izraela.
Naglašava da upotreba cifara i davanje roka Izraelcima u izjavama Abu Obeida ukazuju na veću ozbiljnost, što argumentira time da je brigada Al-Qassam već ranije tražila da se na slobodu pusti 1.000 palestinskih zatvorenika u zamjenu za izraelskog zatvorenika Gilada Shalita, u sporazumu koji je postignut krajem 2011. godine.
Mukhaimar Abu Saada, profesor političkih nauka na Univerzitetu Al-Azhar u Gazi, smatra da su izjave Abu Obeida zapravo poruka podrške palestinskim zatvorenicima koji štrajkaju glađu. Suština tih poruka jest da brigada Al-Qassam želi okončati patnje zatvorenika i osloboditi ih.
Smatra da Izrael neće shvatiti ove prijetnje ozbiljno, pogotovo zato što izraelski premijer Benjamin Netanyahu svoje vojnike u Pojasu Gaze smatra “mrtvima”. Netanyahu ne želi otvarati slučaj kako ne bi morao plaćati visoku cijenu, poput onoga što se desilo u sporazumu o oslobađanju zarobljenog izraelskog vojnika Gilada Shalita, uprkos pritiscima porodica izraelskih zatvorenika na Vladu da se taj slučaj pokrene.
Međunarodni akteri
Abu Saada ne odbacuje mogućnost da postoje neke međunarodne strane koje pokušavaju pokrenuti pitanje razmjene palestinskih zatvorenika za izraelske vojnike koje drži snage palestinskog otpora, ali je i sam rekao da je o tome još prerano govoriti.
Za uvjete koje je postavila brigada Al-Qassam kaže da nisu laki. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu ne pokazuje hrabrost da otvori ovaj slučaj i postigne sporazum o razmjeni jer bi ga to moglo politički uništiti, smatra on.
Politički analitičar Mohammed Obaid složio se sa svojim prethodnicima da je cilj ovih izjava zapravo izražavanje solidarnosti sa zatvorenicima. Za Al Jazeeru kaže da postoje osnove za pregovore i “izgleda da se neki od njih trenutno odvijaju u tajnosti”, odnosno da liste zatvorenika koje su spremne ukazuju na namjeru pokreta Hamas da traži njihovo puštanje na slobodu u slučaju da dođe bilo kakvih pregovora.
Obaid smatra da Al-Qassam slijedi novi pristup, koji se može sažeti u psihološkom utjecaju na javno mnijenje ili Vladu Izraela. To se vidi i iz njihovog posljednjeg videosnimka u kojem se obraćaju porodicama zarobljenih izraelskih vojnika i onima koji saosjećaju s njima, ali i iz izjava Abu Obeida u kojima daje rok Vladi Izraela da ispuni zahtjeve palestinskih zatvorenika.
(Al Jazeera)