Evropska unija saopćila je u petak da će težiti postizanju “zajedničkog stava” na pregovorima u Dublinu sljedeće sedmice o eventualnom ukidanju embarga na oružje sirijskoj opoziciji.
Predsjedavajući Evropskog vijeća Herman Van Rompuy rekao je na kraju samita u Briselu da su lideri razmatrali zahtjeve Velike Britanije i Francuske o ukidanju embarga “i dogovorili se da zadužimo naše ministre vanjskih poslova da kao prioritet procijene situaciju” na pregovorima u Dublinu.
Van Rompuy je rekao da je 27 šefova država i vlada “razgovaralo o dramatičnoj situaciji u Siriji”.
Lideri su potvrdili “uključenost EU-a u međunarodne napore da se zaustavi nepodnošljivo nasilje”.
“Neki članovi postavili su pitanje embarga na oružje”, dodao je on.
Zvaničnici Francuske i Velike Britanije ranije su rekli da će tražiti od evropskih lidera da ukinu embargo na dostavu oružja sirijskim pobunjenicima.
Zvanični London i Pariz saopćili su da su spremni zaobići stavove svojih evropskih partnera kako bi pobunjenicima dostavili oružje.
Druga godišnjica ustanka
U petak su sirijske vlasti pojačale mjere sigurnosti u Damasku u vrijeme kada opozicija obilježava drugu godišnjicu ustanka u toj državi.
Protesti su održani u nekoliko gradova. Neki pobunjenici, koji se bore za svrgavanje predsjednika Bashara al-Assada, traže da se na godišnjicu pojačaju napadi protiv Vladinih snaga.
Predstavnici Muslimanske braće, organizacije koja je zabranjena u Siriji, na konferenciji za novinare održanoj u Istanbulu zatražili su od pristalica da sudjeluju u “sedmici akcije” kako bi obilježili godišnjicu, ali nisu precizirali o kakvim se aktivnostima radi.
Ustanak protiv Assada započeo je antivladinim protestima 15. marta 2011. Situacija je eskalirala kada su stanovnici južnog grada Der’e izašli na ulice nakon što je vojska uhapsila tinejdžere koji su po zidu ispisivali antirežimske grafite.
Revolt je prerastao u građanski rat u kojem je, prema podacima Ujedinjenih naroda, ubijeno 70.000 ljudi. Milion Sirijaca izbjeglo je u susjedne zemlje.
Međunarodni komitet Crvenog križa (ICRC) saopćio je u petak da je žalosno da su se ljudi navikli na činjenicu da tako velik broj civila svakodnevno gine u Siriji.
ICRC navodi da humanitarni radnici ne uspijevaju pružiti pomoć svima onima kojima je potrebna.
“Ova stalna kršenja međunarodnog humanitarnog prava i osnovnih humanitarnih principa sa svih strana moraju prestati”, rekao je Robert Mardini, šef regionalnih operacija Crvenog križa.
“Zdravstveni standardi dramatično su opali, medicinske ustanove su mete napada, ginu zdravstveni radnici ili su izloženi napadima i zatvarani dok pokušavaju spasiti živote.”
Mardinijevi komentari dolaze dan nakon što je Amnesty International saopćio da Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda mora predočiti ratne zločine u Siriji Međunarodnom krivičnom sudu.
Organizacija za ljudska prava u više navrata je optužila Assadov režim i pobunjenike za ratne zločine.
(AJ Balkans)