Francuska je odbacila prijetnje odmazdom koje je Turska uputila nakon usvajanja spornog zakona o kažnjavanju negiranja genocida nad Ermenima 1915. godine. Uprkos protestima ispred Francuske ambasade u Ankari i upozorenjima premijera Redžepa Tajipa Erdoana (Recep Tayyip Erdogan) da se radi o “diskriminaciji i rasizmu”, predsjednik Francuske Nikola Sarkozi (Nicolas Sarkozy) nije reagirao.
Ništa od činjenica
– Predsjednik će službenim proglasiti zakon kojim se kažnjava negiranje genocida nad Ermenima u skladu s normalnim vremenskim rokovima, a to su dvije sedmice – kazao je jedan od Sarkozijevih saradnika, prenosi AFP.
U međuvremenu je i Organizacija islamske saradnje odbacila francuski zakon kao “nesaglasan s historijskim činjenicama”.
Novi akt kritizirao je i “Amnesty International”, objasnivši da se njime krši sloboda izražavanja.
U Vašingtonu, pak, nisu htjeli komentirati novo zatezanje odnosa između Ankare i Pariza. Portparol Stejt departmenta Viktorija Nuland (Victoria) izjavila je da se ovo tiče Turske i Francuske, ali da SAD žele vidjeti dobre veze dviju zemalja.
Iako je šef francuske diplomatije Alen Žipe (Alain Juppe) “turske prijatelje” pozvao na suzdržanost nakon usvajanja zakona, apel nije uvažen.
– Provest ćemo naše sankcije korak po korak, bez povlačenja. Objavit ćemo naš plan akcija u skladu s razvojem događaja na terenu – kazao je premijer Erdoan.
Prva odluka
Moguće sankcije Ankare prema Parizu jesu snižavanje diplomatskih odnosa i obustavljanje saradnje u kulturnim i naučnim projektima. Nadalje, moguće je da turska vlada pozove na bojkot francuskih proizvoda. To bi imalo značajan utjecaj, jer trgovinska razmjena između dviju zemalja iznosi 12 milijardi eura.
Jučer je turski dnevnik “Zaman” objavio da je stalna misija Turske pri UN-u najavila da neće prisustvovati konferenciji o Siriji čiji je organizator Francuska.
– Francuska pojačava sankcije protiv Sirije, tražeći u tom smjeru podršku i od Arapske lige. Kako bi ubrzala stvari, Francuska je, također, pozvala stalnu misiju Turske pri UN-u da se pridruži planiranom sastanku. Turski su diplomati, međutim, odlučili bojkotirati sastanak koji organiziraju Francuzi nakon što je francuski Senat podržao prijedlog zakona kojim se nameće krivična odgovornost za negiranje incidenata iz 1915. godine – piše “Zaman”.
Razgovor s Putinom
Jučer je premijer Erdoan telefonski razgovarao s premijerom Rusije Vladimirom Putinom.
Razmotrili su pitanja energetike, a bilo je riječi i o Siriji. Usaglasili su se o nastavku dijaloga u vezi s tim pitanjem i u predstojećem periodu.
Gul: Žalostan stav
Predsjednik Turske Abdulah Gul (Abdullah) i predsjedavajući Velike narodne skupštineTurske (VNST) Džemil Čiček (Cemil Cicek) uputili su kritike na zakon o navodnim incidentima iz 1915. godine, koji je odobren u francuskom Senatu.
– Ovakav potez ne priliči zemlji kao što je Francuska. Uz veliko žaljenje ga osuđujem. Stav koji je Francuska pokazala je žalostan – rekao je Gul, najavljujući da će odnosi dviju zemalja od ovog momenta biti na drugačijoj putanji.
Čiček je kazao da će odluka Pariza neizbježno imati neželjene posljedice po odnose Turske i Francuske.
(Avaz)