Šefovi diplomatije zemalja Arapske lige (AL) pozvali su u srijedu na provođenje plana zajedničkog specijalnog izaslanika Ujedinjenih naroda i AL-a Kofija Annana za okončanje krvoprolića u Siriji, ali nisu zatražili ostavku sirijskog predsjednika Bashara al-Assada.
Očekuje se da će se slično izjasniti i šefovi država i vlada arapskih zemalja na samitu AL-a u Bagdadu u četvrtak.
Annanov plan, koji su podržale i Rusija i Kina, predviđa svakodnevni prekid vatre radi dopremanja humanitarne pomoći, intenzivan politički dijalog, povlačenje teškog naoružanja i vojske iz naseljenih mjesta, oslobađanje političkih zatvorenika i slobodu kretanja za novinare.
Sirijska vlada je pismeno obavijestila Annana da prihvata taj plan, izjavio je ranije Annanov glasnogovornik Ahmad Favzi.
Damask je, međutim, poručio da ne prihvata nikakve inicijative AL-a, koja je u novembru suspendirala članstvo Sirije zbog krvavog gušenja demonstracija protiv Assadovog režima.
Sirija će odbaciti svaku inicijativu AL-a u vezi s nasiljem u Siriji, izjavio je srijedu glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Jihad Makdisi, uz obrazloženje da će Sirija sarađivati s arapskim zemljama pojedinačno.
“S obzirom na to da je njeno članstvo suspendirano, Sirija će razgovarati samo s pojedinačnim zemljama. Prema tome, nećemo razmatrati nikakvu inicijativu AL-a”, rekao je Makdisi u saopćenju novinarima.
Ublažen stav
Annan je u srijedu kazao da se Assad saglasio s prijedlogom kojim se ne zahtijeva njegovo povlačenje, što je bio kamen spoticanja za sirijsku opoziciju, koja insistira da svaki sporazum mora podrazumijevati Assadovo povlačenje sa vlasti.
Arapske zemlje, koje su ranije tražile Assadov odlazak sa vlasti, ublažile su takav stav pošto su Rusija i Kina uložile veto na nacrte rezolucija UN-a u kojima je osuđen sirijski lider, podsjetio je Reuters.
Ministar vanjskih poslova Iraka Hoshijar Zebari ocijenio je da je sirijsko prihvatanje Annanovog plana “veoma značajan korak”.
“Ovo je posljednja šansa za Siriju i plan mora biti proveden u djelo”, kazao je on, naglasivši da će AL raspravljati o tom planu, ali da neće prihvatiti nikakvu stranu intervenciju u Siriji.
Ministar vanjskih poslova Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) Anvar Karkash je, također, poručio da njegova zemlja podržava Annanov plan i da je “prioritet okončanje krvoprolića u Siriji”.
Šef kuvajtske diplomatije Sheik Sabah Haled al-Sabah izrazio je nadu da će “sirijska braća odgovoriti na arapske i međunarodne rezolucije”.
“Nadamo se da će odgovoriti glasom razuma i da će okončati krvoproliće”, kazao je on.
Strah od međusektaških sukoba
Arapske zemlje su podijeljene po pitanju Sirije: Saudijska Arabija i Katar se zalažu za dalju izolaciju Damaska i pružanje podrške pobunjenicima, dok Alžir, Egipat i Irak pozivaju na uzdržanost, strahujući da bi Assadovo svrgavanje moglo izazvati međusektaške sukobe u Siriji.
Glavna tema samita u Bagdadu u četvrtak bit će posljedice “Arapskog proljeća” (nemira usljed kojih su sa vlasti otišli dugogodišnji lideri Tunisa, Egipta, Libije i Jemena) i, prije svega, situacija u Siriji, a planira se i razmatranje izraelsko-palestinskog mirovnog procesa.
Među temama samita bit će i ekonomska situacija u zemljama regije u uslovima globalnih političkih potresa, kao i sigurnost i borba protiv terorizma.
Prethodni samit AL-a održan je u martu 2010. godine u libijskom gradu Sirtu i njime je predsjedavao libijski lider Moammar Gagdafi, koga su prošle godine ubili pobunjenici.
Šefovi država i vlada AL-a trebali su održati 23. samit u Bagdadu u martu prošle godine, ali je on odložen zbog nereda koji su istovremeno zahvatili nekoliko zemalja regije.
Sirija – zemlja osnivač, prvi put neće učestvovati na sastanku na vrhu, budući da su ministri vanjskih poslova AL-a odlučili, 12. novembra 2011. godine, suspendirati učešće Sirije u toj panarapskoj organizaciji.
Generalni sekretar UN-a Ban Ki-moon pozvao je u srijedu Assada da “odmah primijeni” UN-ov plan u šest tačaka kako bi se prekinulo prolijevanje krvi u toj zemlji”.
Ban prozvao Assada
“Pozivam predsjednika Assada da svoje obaveze odmah izvrši. Nema vremena za gubljenje”, kazao je Ban na konferenciji za novinare u Kuvajtu.
On je ocijenio da je prihvatanje plana u šest tačaka, koji je predložio Annan, “važan početni korak, koji bi mogao dovesti do zaustavljanja nasilja i prolijevanja krvi”, javio je AFP.
Ban je u srijedu doputovao u kratku posjetu Kuvajtu, a u četvrtak odlazi u Bagdad, na arapski samit, koji će velikim dijelom biti posvećen situaciji u Siriji.
Generalni sekretar UN-a je izjavio da će se susresti sa glavnim arapskim liderima u Bagdadu i s njima razgovarati o tome kako UN i zemlje iz AL-a mogu zajedno pomoći Annanu da “primijeni plan u šest tačaka”.
Kina je u srijedu objavila kako očekuje da režim u Damasku i sirijska opozicija poštuju “obaveze” u okviru Annanovog plana.
“Nadamo se da će sirijska vlada i opozicija poštivati svoje obaveze”, izjavio je glasnogovornik kineske diplomatije Hong Lei, upitan o Annanovom planu.
“Zadovoljni smo što je sirijska vlada prihvatila Annanove prijedloge i mislimo da će to dovesti do političkog rješenja sirijske krize”, dodao je Hong.
SAD je s oprezom primio objavu da je Sirija prihvatila plan izlaska iz krize, pozivajući Assadov režim da pokaže dobru volju poduzimajući hitne mjere.
Ubijeno 13 ljudi
Rusija je u srijedu pozvala sirijsku opoziciju da “slijedi primjer Damaska” i prihvati “jasno” Annanov plan.
“Od izuzetne je važnosti u ovom kontekstu da sirijske opozicijske grupe slijede primjer Damaska i izjave jasno da se slažu s prijedlozima mirnog rješavanja situacije izaslanika UN-a i AL-a”, navelo je rusko ministarstvo vanjskih poslova u saopćenju.
U utorak je sirijska opozicija pozvala Assada da povuče svoje tenkove iz sirijskih gradova kako bi pokazao dobru volju nakon što je Damask rekao da prihvata Annanov plan.
Sirijske vojne snage su u srijedu, uz podršku tenkova, ušle u grad Kalat al-Madik, poslije dvosedmične opsade, a u sukobima koji su uslijedili ubijeno je najmanje 13 ljudi, saopćila je Sirijska organizacija za ljudska prava sa sjedištem u Londonu.
U saopćenju se navodi da su četiri civila ubijena u granatiranju grada i okolnih sela, dok su pet boraca pobunjenika i četiri vojnika sirijske vojske ubijena u žestokim sukobima koji su uslijedili, prenosi AFP.
Francuska agencija navodi da su sirijske regularne vojne snage prokušale preuzeti i druge pozicije pobunjenika u različitim regijama zemlje, uključujući sjeverozapadni grad Idlib, u centralnoj provinciji Homs.
Lokalni aktivista Abu Gazi je rekao da su se borci pobunjeničke Slobodne sirijske armije povukli iz oblasti u naletu “mnogo jačeg protivnika”.
Najnovija ofanziva vojske uslijedila je poslije niza pokušaja Assada da preuzme kontrolu nad položajima pobunjenika.
(AJ Balkans)