Uprava za vjerske poslove Turske (TDV) organizovala je 31. sajam knjige i kulture u dvorištu Kocatepe džamije.
U svom govoru na otvorenju, zamjenik premijera Turske Bekir Bozdag rekao je:”Na svima nama leži dužnost da potičemo čitanje i učenje, da ohrabrujemo druge i osiguramo se da će to raditi.”
Bozdag se zahvalio TDV-u, koji je započeo kampanju slanja pomoći muslimanima u Arakanu.
“Gdje god u svijetu da je pala suza, da je bila bezizlazna situacija, gdje god da je bilo nekih nedostataka, Turska je uvijek bila tu i oko toga nema oklijevanja”, rekao je Bozdag.
Bozdag je dodao da međunarodna zajednica treba da reaguje na situaciju u Arakanu, te dodao: “Međunarodna zajednica ima snagu i mogućnosti da spriječi ove okrutnosti i u prvom stepenu, te ima odgovornost prema onima koji trenutno proživljavaju masakr, ali ako se to ne uradi što prije i progon se nastavi, ni međunarodna zajednica neće se moći spasiti od odgovornosti. Zbog toga, da ne bismo doživjeli novu Srebrenicu, novi genocid, da ne bi došlo do situacije u kojoj će opet krvariti savjesti, međunarodna zajednica i UN odmah treba reći ‘stop’ progonu i masakru onih koji žive u Mijanmaru.”
Bozdag je sugrađane pozvao da pomognu te poručio da, iako možda neće dovesti do zaustavljanja krvoprolića, moći će da pomognu na drugi način.
(Anadolija)