Trideset godina nakon što je počeo praviti svoju kuću u Bijeljini, povratnik Faik Zulčić danas je definitivno ostao bez nje.
Sudski izvršitelj radio je svoj posao, a čovjek koji je tokom agresije na BiH prognan iz svoje kuće i rodnog grada, sada je na ulici zahvaljujući korupciji, lošim zakonima i procedurama. Njegovo pravo na povratak definitivno je poništeno na sramotu bosanskohercegovačkih institucija i međunarodne zajednice.
“Ispoštovao sam sudsku odluku, ali nastavljam dalje da se borim za ono što mi pripada. Ovo nema veze sa pravom niti sa zdravim razumom,” kazao je Faik Zulčić za “Dnevni avaz”.
S njim su danas bili njegov brat Abdulah sa sinom, te prijatelji koji su pomogli da iznese svoje stvari. Porodica Krste Furtule dobila je ključeve Faikove kuće, ali zbog intervencije međunarodnih organizacija, na konačno sudsko rješenje čekat će se još desetak dana.
Da podsjetimo, u slučaju Faika Zulčića, povratnika u Bijeljinu, sudovi su u nepravičnom i korumpiranom postupku dodijelili izuzetno visok iznos obeštećenja privremenom korisniku za radove izvršene tokom privremenog boravka.
Zbog nemogućnosti da isplati dosuđeno obeštećenje, Zulčićeva kuća je prodata na aukciji.
Kao jedini zainteresirani na sudskoj licitaciji, kuću je kupio bivši privremeni korisnik Krsto Furtula, a Faik Zulčić je od danas na ulici.
Saopštenje OHR-a
OHR izražava zabrinutost da nedavne sudske odluke ugrožavaju pravo izbjeglica i raseljenih osoba da se slobodno vrate u svoje predratne domove u Bosni i Hercegovini, pravo garantirano Aneksom 7 Daytonskog mirovnog sporazuma.
U slučaju gospodina Faika Zulčića, povratnika u Bijeljinu, sudovi su dodijelili izuzetno visok iznos obeštećenja privremenom korisniku za radove izvršene tokom privremenog boravka. Zbog nemogućnosti gospodina Zulčića da isplati dosuđeno obeštećenje, njegova kuća je prodata na aukciji da bi se djelomično isplatio zahtjev za obeštećenjem i on se sada suočava sa mogućom deložacijom 10. aprila 2012. godine.
OHR podsjeća da su izmjene i dopune zakona o povratu imovine koje je donio visoki predstavnik te naknadno usvojila domaća zakonodavna tijela imale za cilj da ubrzaju proces povratka i osiguraju brzo provođenje tih zakona na nediskriminatoran način.
Odredbe koje je donio visoki predstavnik obuhvataju obeštećenje za „nužne troškove“ koji su bili neophodni da bi imovina ostala u stanju pogodnom za stanovanje. Međutim, pravo privremenog korisnika na obeštećenje za nužne troškove ne smije ugroziti ili prevladati pravo povratnika i raseljenih osoba na povratak u skladu sa Aneksom 7.
Relevantni zakonski propisi također predviđaju da ukoliko sud dosudi obeštećenje privremenom korisniku, povratnik ima pravo na povrat tog iznosa od nadležnih vlasti ili davaoca imovine na korištinje, prema Zakonu o obligacijama.
(Avaz)