
Zastupnik u Domu naroda Parlamenta BiH Denis Bećirović pismom se obratio visokom predstavniku i raznim ambasadorima u BiH u kojem poziva da pomognu u deblokadi institucija države ili će u suprotnom to značiti nestanak dva eniteta u Bosni i Hercegovini.
“Nakon višemjesečnih pokušaja, trećina delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, pravnim i demokratskim sredstvima izborila se da sutra (29.11.2021.) bude zakazana hitna sjednica ovog najvišeg zakonodavnog organa države Bosne i Hercegovine. Na sutrašnjoj sjednici tražimo utemeljen i precizan odgovor na suštinsko pitanje: Na bazi kojeg pravnog akta je antidejtonski blokiran Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH?”, ističe se na početku pisma.
Na sutrašnjoj sjednici, tvrdi Bećirović, činjenično će se utvrditi koje političke snage su spremne djelovati u okviru pravne i demokratske države.
“Pred očima cjelokupne domaće i međunarodne javnosti provodi se agresivan, nedvosmislen, riskantan i za mirovni proces poguban udar na temelje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Vrijeme toleriranja ovakve destruktivne antidejtonske i antiustavne politike je isteklo. Milorad Dodik i njegova organizirana grupa ne mogu se više zaustaviti saopćenjima, izrazima zabrinutosti, popuštanjima i trulim kompromisima. Vrijeme je za odlučnu i konkretnu akciju jer su u državi Bosni i Hercegovini i regionu najozbiljnije ugroženi mir i sigurnost”, ističe Bećirović.
On poziva ambasadore da obavijeste vlade svojih zemalja da je u BiH aktiviran mračni scenario rušenja međunarodnog i domaćeg prava sa nesagledivim posljedicama.
“Vaš autoritet je, također, na velikom ispitu. U vaše zemlje, kao svjedoke Dejtonskog mirovnog sporazuma, usmjerene su oči ogromne većine dobronamjernih građana i naroda Bosne i Hercegovine, kao i brojnih drugih država na raznim meridijanima i paralelama naše civilizacije”, piše u nastavku.
Bećirović naglašava da je Aneksom 4 Dejtonskog mirovnog sporazuma propisano da Ustav države Bosne i Hercegovine stupa na snagu” kao ustavni akt, kojim se amandmanski mijenja i nadređuje Ustav Republike Bosne i Hercegovine“, kao i da će “Republika Bosna i Hercegovina čije će zvanično ime od sada biti ‘Bosna i Hercegovina’ nastaviti svoje pravno postojanje po međunarodnom pravu kao država, sa unutrašnjom strukturom modificiranom kako je ovdje određeno i sa postojećim međunarodno priznatim granicama. Ona će ostati država članica Ujedinjenih nacija (…)”.
“Dakle, to je slovo Dejtona”, ističe Bećirović.
(Klix.ba)