Uspjeh ženevske mirovne konferencije zavisi od isporuke oružja i zaustavljanja prebacivanja terorista u Siriju, a odlazak s vlasti u trenutnoj situaciji, sirijski predsjednik Bašar al Asad ocjenio je danas kao jednaku nacionalnoj izdaji.
“Ako je, u Ženevi, moguće da se zaustavi krijumčarenje oružja i prodor ekstremista u Siriju, onda će to biti uspješan početak procesa rješenja i dovešće do smanjenja tenzija”, rekao je Asad u u intervjuu za njemački list Frankfurt Algemajne Zajtung.
Damask, rekao je Asad, vjeruje da sastanak u Ženevi može da postane važna etapa, kojom će početi dijalog o Siriji, ali i upozorio da ukoliko se sukob u zemlji ne zaustavi, proširiće se na susjedne zemlje i situacija će se pogoršati u cijelom regionu.
“Ići ćemo u Ženevu i imaćemo razgovore sa Sjedinjenim Američkim Državama, Francuskom, Velikom Britanijom i njihovim sljedbenicima Turskom, Katrom i Saudijskom Arabijom, kao i onih koji sebe nazivaju opozicija u inostranstvu, a (ustvari) su njihove sluge”, primjetio je Asad, prenijela je lokalna novinska agencija SANA.
Sirijski predsjednik je rekao da te zemlje koje “podržavaju formiranje terorističkih (vojnih) jedinica”, otežavaju organizaciju takve mirovne konferencije i da Damask priznaje pravo na opoziciju, ali koja “ne uzima oružje u ruke i nema ništa sa terorom”, prenosi Tanjug.
“Opozicija treba da ima politički program i javnu podršku koja može da dokaže učešćem na izborima za parlament i lokalne vlasti. Trenutna sirijska vlada ima predstavnike opozicije, koji ima (svoja) mjesta u Narodnom savjetu”, rekao je Asad.
Komentarišući zahtjev Zapada da Asad treba da ode sa vlasti u Siriji, sirijski predsjednik je rekao da odluka takve vrste u trenutnoj situaciji, bila bi jednaka nacionalnoj izdaji, objavila je ruska novinska agencija Itar Tas.
(Vijesti.ba)