Tim stručnjaka Ujedinjenih nacija istražuje navodnu upotrebu hemijskog oružja u Siriji dok se Sjedinjene Države pripremaju za mogućnost kaznenih udara na vladu predsjednika Bašara el-Asada, koju opozicija krivi za hemijske napade.
Međunarodna humanitarna organizacija Ljekari bez granica saopćila je da je najmanje 35 osoba ubijeno u napadu 21. augusta u predgrađu Damaska, glavnog grada Sirije.
Američka novinska agencija The Associated Press napravila je kratak pregled dešavanja u svijetu povodom eskalirujaće situacije u Siriji.
U samoj Siriji, tim stručnjaka UN-a danas okončava obilazak lokacija na kojima je navodno upotrijebljeno hemijsko oružje. Nakon jutrošnjeg odgađanja, tri vozila UN-a krenula su u pregrađa Damaska u terenske posjete spornim lokacijama. Nije poznato koje lokacije su posjetili.
Trgovine i supermarketi u Damasku su krcati ljudima koji stoje u redovima za hljeb, konzerviranu hranu i druge potrepštine uoči očekivanih napada, ali nema znakova panike ni nestašica.
Francuski predsjednik Francois Hollande rekao je da će njegova zemlja nastaviti s planiranjem napada na Siriju zbog navodne upotrebe hemijskog oružja uprkos odluci britanskog parlamenta da se ne uključi u vojnu akciju u Siriji. On je rekao za novine Le Monde da “masakr hemijskim oružjem u Damasku ne može i ne smije ostati nekažnjen”.
U Sjedinjenim Državama, predsjednik Barack Obama sastao se sa savjetnicima za nacionalnu sigurnost u Bijeloj kući kako bi razgovorali o mogućoj vojnoj akciji protiv Sirije. Po završetku sastanka očekuje se saopćenje za javnost u kojem će biti iznijeti rezultati prikupljenih američkih obavještajnih podataka o upotrebi hemijskog oružja u Siriji. Američki ministar odbrane Chuck Hagel, govoreći iz filipinske prijestolnice Manile, rekao je da će Washington nastaviti tražiti partnere u sirijskoj misiji.
U New Yorku, generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki-moon sastat će se iza zatvorenih vrata sa izaslanicima pet stalnih čalnica Vijeća sigurnosti u sklopu napora da nagovori podijeljeno Vijeće da se sastane i donese odluku o djelovanjima i stavu prema Siriji.
Istovremeno, Putinov savjetnik za vanjsku politiku, Juri Ušakov, izrazio je zbunjenost zbog činjenice da će UN-ov tim ubrzo napustiti Siriju u vrijeme “kada ima toliko pitanja o mogućem uzroku upotrebe hemijskog oružja u drugim područjima u Siriji”. On je rekao da Rusija nije vidjela izvještaje američkih obavještajnih službi za koje Washington tvrdi da dokazuju umiješanost sirijske vlade u prošlosedmične hemijske napade.
Za to vrijeme, britanski ministar finansija, George Osborne, upozorio je da Velika Britanija neće okrenuti leđa svijetu nakon zapanjujućeg glasanja protiv vojne akcije u Siriji u parlamentu. On je rekao za BBC da će doći do dubokog i kritičkog razmatranja nacionalnih motiva, činova i vjerovanja o ulozi Britanije u svijetu nakon glasanja u parlamentu.
U Njemačkoj, glasnogovornik vlade Steffen Seibert izjavio je da Njemačka ne razmatra pridruživanje zajedničkoj vojnoj akciji protiv Sirije i da od nje nije traženo da to učini. Zvanični Berlin je pozvao međunarodnu zajednicu da zauzme “jasan stav” nakon navodnih hemijskih napada, ali nije precizirano na šta se to tačno odnosilo.
Dok zapadne zemlje razmatraju šta će učiniti po pitanju Sirije, sljedbenici iračkog antiameričkog šiitskog imama Muktade el-Sadra okupili su se u Bagdadu i južnom iračkom gradu Basri kako bi osudile sve moguće potencijalne napade na Siriju. U glavnom gradu Iraka, oko 2.000 sljedbenika Sadre protestovalo je i uzvikivalo antiameričke slogane nakon džume petkom. Oko 3.000 njegovih sljedbenika okupilo se u Basri, a neki su nosili transaprente s natpisom “Ne Americi”.
(Fena)