Arapska liga usvojila je Bagdadsku deklaraciju, koja se oslanja na mirovni plan izaslanika Kofija Annana. Od Sirije se traži hitna i cjelovita provedba.
Bagdadskom deklaracijom Arapska liga (AL) želi podržati sirijski narod u legitimnim naporima i težnjama za slobodom i demokratijom – pravu da određuju vlastitu budućnost.
Kako bi promovirao Annanov plan, zasjedanju je prisustvovao i generalni sekretar UN-a.
Deklaracijom se traži prekid nasilja, ali ne insistira na Assadovom odlasku. Isključuje se mogućnost strane vojne intervencije.
“Mi vjerujemo da ovaj plan, ukoliko se provede, može privesti kraju sirijsku krizu i spasiti krv naše braće sprečavajući da Sirija sklizne u građanski rat”, rekao je emir Kuvajta šeik Sabah al-Ahmed al-Jaber al-Sabah.
Prihvatanjem Annanovog plana, koji je dobio podršku Vijeća sigurnosti i Arapske lige, od Sirije se očekuje hitna i kompletna provedba.
“Sada Sirija ima odgovornost, lopta je u njihovom posjedu. Oni moraju reagovati pozitivno – u suprotnom, šta će se desiti, odlučit će Vijeće sigurnosti”, izjavio je Nabil al-Arabi, generalni sekretar AL-a.
Tokom rasprave na godišnjem samitu Arapske lige (AL) u Bagdadu, arapski lideri su pozvali u četvrtak na brzo i mirno rješenje krize u Siriji, a irački premijer je upozorio da bi naoružavanje protivničkih tabora u toj zemlji dovelo do rata.
“Na osnovu našeg iskustva u Iraku, naoružavanje bilo koje strane u sukobu, dovelo bi do regionalnog i međunarodnog rata u Siriji”, upozorio je premijer Iraka Nouri al-Maliki, dodajući da bi ta opcija pripremila teren za stranu vojnu intervenciju u Siriji i time narušila suverenitet bratske arapske zemlje, prenosi AFP.
Malikijeve opaske bacile su svjetlo na podjele unutar AL-a, gdje Katar i Saudijska Arabija pozivaju na povlačenje sirijskog predsjednika Bashara al-Assada i na naoružavanje pobunjenika protiv njegovog režima, dok se druge članice AL-a, među kojima je i Irak, zalažu za političko pomirenje.
Katar i Saudijska Arabija su poslali samo izaslanike na prvi arapski samit koji se održava u iračkoj prijestolnici poslije više od 20 godina, a Doha je svoju odluku opisala kao “poruku” Iraku.
Kuvajt je jedina zemlja Perzijskog zaljeva koju na samitu predstavlja šef države, prvi put u posjeti Iraku otkako je Saddam Hussein 1990. godine izvršio invaziju na emirat, a ukupno je samo devet lidera prisustvovalo samitu, zajedno s generalnim sekretarom Ujedinjenih naroda Ban Ki-moonom.
Nema vremena za gubljenje
Sirija, suspendirana iz panarapske organizacije, nije pozvana na ovaj skup, podsjeća francuska agencija.
U govoru, kojim je otvorio samit, Ban je pozvao sirijske vlasti da primijene mirovni plan zajedničkog izaslanika AL-a i UN-a Kofija Annana i da okončaju nasilje u zemlji.
“Od ključnog je značaja da predsjednik Assad smjesta provede prihvaćene obaveze… Vremena za gubljenje nema”, rekao je on, upozoravajući da je sukob u Siriji na opasnoj putanji, s potencijalnim posljedicama po čitavu regiju.
Okupljeni arapski lideri su izjavili da će na samitu pozvati na pregovore sirijsku Vladu i opoziciju, na osnovu Annanovog mirovnog plana u šest tačaka, prema primjerku nacrta Bagdadske deklaracije, u koji je AFP imao uvid.
Regionalni lideri “osuđuju nasilje, ubijanja i krvoproliće i zalažu se za političko rješenje putem nacionalnog dijaloga”, navodi se u dokumentu, koji će biti objavljen po završetku samita.
(AJ Balkans)