Lider političke partije al-Nahda u Tunisu Rashid Al-Ghannushi istakao je da diktatori u današnje doba ne mogu nastaviti sa prijašnjim represivnim politikama, jer informacije na razne načine dolaze do širih masa i običnih građana.
U razgovoru sa dopisnikom agencije Anadolija, Ghannushi je rekao da je veliki optimista u vezi sa demokratskom budučnošću zemalja koje su prošle kroz Arapsko proljeće.
Na kraju razgovora, Ghannushi je istakao da diktatori mogu vladati samo kada imaju kontrolu nad informacijama i medijima. Međutim, on tvrdi da je u današnjoj eri nemoguće da diktatori spriječe građane da se informišu o društvenim, političkim i ekonomskim dešavanjima u njihovim zemljama.
Protesti u arapskom svijetu koji su se desili između 2010 i 2011, poznatiji i kao Arapsko proljeće, su jedinstveni talas demorkatskih protesta, koji su počeli u Tunisu i proširili se na Sjevernu Afriku i Bliski istok. Protesti i nemiri do danas su doveli do rata u Libiji, revolucije u Tunisu i egipatske revolucije. U Alžiru, Bahreinu, Džibutiju, Iraku, Jordanu, Omanu, Siriji i Jemenu nemiri su poprimili veće razmjere. Manji incidenti su se dogodili u Kuvajtu, Libanu , Mauritaniji, Maroku, Saudijskoj Arabiji, Sudanu i Zapadnoj Sahari. Ovi procesi uključuju i štrajkove, marševe i organizovana okupljanja, kao i upotrebu socijalnih mreža kao što su Facebook i Twitter za organiziranje i međusobnu komunikaciju, uprkos pokušaja državne represije i cenzure interneta.
(Anadolija)