
Nakon zločina i etničkog čišćenja počinjenog nad muslimanske manjine Rohinyga, mijanmarska vojska pokrenula je novi val stravičnih zločina i kršenja ljudskih prava nad pobunjeničkom budističkom grupom, javlja Anadolu Agency (AA).
“Manje od dvije godine nakon što je svijet zgrožen stavičnim zločinima nad Rohingya populacijom, vojska Mijanmara ponovo čini stravične zločine i zlostavljanje nad etničkim grupama u pokrajini Rakhine (Arakan)“, kazao je Nicolas Bequelin, šef Amnesty Internationala za istok i jugoistok Azije.
U proteklim danima intenzivirani su oružani sukobi između mijanmarske vojske i Vojske Arakana, pobunjeničke grupe koju dominantno čine pripadnici budističke zajednice koji se bore za viši stepen autonomije te pokrajine. Pobunjenici su početkom godine u nizu napada na policijske stanice ubili 13 mijanmarskih vojnika.
“Nove operacije mijanmarske vojske su pokazale da je to neodgovorna, nereformirana i nepokajnička vojska koja terorizira civile i čini masovne prekršaje kao dio taktike“, kazao je Bequelin.
Iz Amnesty Internationala tvrde da zločine čine pripadnici Zapadne vojne komande mijanmarske vojske koje su angažirane u pokrajini Rakhine.
To su iste vojne formacije koje su i prije dvije godine počinile zločine nad Rohingyama i protjerali više od 750.000 pripadnika te muslimanske manjine u susjedni Bangladeš.
Amnesty International optužuje mijanmarsku vojsku da vrši vansudska pogubljenja, hapšenja, torturu, progon i druge zločine nad ljudima.
“I druge manjinske etničke zajednice trpe žrtve u novoj operaciji mijanmarske vojske. Vojni helikopter je otvorio vatru na Rohingya radnike koji su sjekli bambus. To se dogodilo 13.aprila i ubijeno je najmanje šest, a ranjeno 13 ljudi i dječaka“, navodi se u saopćenju Amnesty Internationala.
Izvještaj Amnesty Internationala sačinjen je na bazi intervjua sa pripadnicima etničkih muslimanskih i budističkih grupa u Arakanu. U prilogu izvještaja su i fotografije, snimci i satelitski prikazi. Izvještaj također sadrži i informacije prikupljene od humanitarnih radnika, aktivista za ljudska prava i eksperata.
U izvještaju se navodi kako novi podaci nalaži urgentniju reakciju Ujedinjenih nacija kako bi se zaustavili zločini mijanmarske vojske nad etničkim grupama.
“Ponovo međunarodna zajednica nije zaustavila zločine mijanmarske vojske i zaštitila ugrožene civile. Vijeće sigurnosti UN-a osnovano je s ciljem da reagira upravo u ovakvim slučajevima. Vrijeme je da Vijeće ozbiljno počne izvršavati svoje obaveze“, poručio je Bequelin.
(AA)