
Afganistanski talibani poručili su kako su otkazali mirovne pregovore s američkim zvaničnicima u Kataru ove sedmice, zbog “programskih razlika”, posebno oko učestvovanja afganistanskih dužnosnika u pregovorima te o mogućem prekidu vatre i razmjeni zarobljenika.
Dvodnevni mirovni pregovori trebali su početi u srijedu, rekli su talibani za Reuters ranije, ali su odbili dopustiti “marionetskim” afganistanskim zvaničnicima da učestvuju.
Rat u Afganistanu je najdugovječniji prekomorski rat Sjedinjenih Američkih Država.
Intervencija je koštala Washington do sada skoro milijardu dolara, a u njoj su poginuli desetine hiljada ljudi.
“Američki zvaničnici insistirali su da se talibani susretnu s afganistanskim dužnosnicima u Kataru te su obje strane bile protiv proglasa prekida vatre u 2019. godini”, rekao je talibanski izvor za Reuters.
Traže puštanje 25.000 zarobljenika
“Obje strane su se dogovorile da se neće sresti u Kataru.”
Glasnogovornik talibana Zabihullah Mujahid kazao je ranije kako dvije strane i dalje rade na tehničkim detaljima te da nisu dogovorili jasnu tematiku pregovora.
Američka ambasada u Kabulu nije odgovorila na novinarski upit oko talibanskog povlačenja iz pregovora.
Pregovori, četvrti po redu sa specijalnim izaslanikom SAD-a Zalmayem Khalilzadom, trebali su se dotaći tema američkog povlačenja iz Afganistana, razmjene zarobljenika te ukidanje zabrane kretanja talibanskim vođama, rekao je jedan od vođa talibana za Reuters.
Talibanski izvori tvrde kako su od SAD-a tražili puštanje 25.000 zarobljenika te da će oni zauzvrat pustiti 3.000 ljudi, ali kod američkih dužnosnika nisu vidjeli interes za razmjenom zarobljenika u ovom stadiju pregovora.
“Nikada nećemo objaviti prekid vatre dok i ako ne postignemo velike uspjehe na terenu. Imamo osjećaj da Kahlilzad nema dovoljnu moć da donosi bitne odluke”, kazao je drugi talibanski dužnosnik.
Ne žele afganistanske dužnosnike u pregovorima
Talibani napominju kako će Khalilzad posjetiti Ujedinjene Arapske Emirate, Afganistan, Pakistan, Indiju i Kinu kako bi nastavio raspravu.
Khalilzadov ured nije bio dostupan za komentar.
Talibani već više puta odbijaju bilo kakvu uključenost afganistanskim dužnosnicima u pregovorima, insistirajući da je SAD njihov glavni protivnik u 17-godišnjem ratu.
Talibani su otkazali sastanak s američkim dužnosnicima u Saudijskoj Arabiji ove sedmice, zbog insistiranja Saudijske Arabije da za pregovaračkim stolom budu i afganistanski dužnosnici koje podržava Zapad.
Saudijska Arabija, Pakistan i UAE sudjelovali su u posljednjem krugu pregovora u decembru.
Optužbe protiv Pakistana
Zapadni diplomati u Kabulu naglasili su bitnu saradnju s Pakistanom kao presudnu za uspjeh pregovora.
Nezavisni sigurnosni analitičari napominju kako je to zbog snažne pakistanske vojske koja održava veze s talibanima, prenosi Hina.
Američki dužnosnici optužili su Pakistan da pruža utočište talibanskim borcima u svojim graničnim regijama te da ih koristi kao “produženu ruku” svoje vanjske politike.
Pakistan niječe optužbe.
Sjedinjene Američke Države u Afganistanu su na vrhuncu intervencije imale preko 100.000 vojnika, od kojih se većina povukla 2014. godine.
Ostatak vojnika, njih oko 14.000, većinom su dio NATO misije potpomaganja afganistanskih snaga sigurnosti te u lovu na borce.
SAD može nastaviti s civilnom podrškom
Navodi od prošlog mjeseca govore da je američki predsjednik Donald Trump planirao povlačenje na hiljade vojnika iz Afganistana, što je izazvalo nesigurnost u Kabulu, koji ovisi o vojnoj pomoći i izobrazbi SAD-a i drugih vojnih sila koje djeluju u zemlji.
Kako su se mirovni pregovori približavali, izrađen je nacrt dogovora od utjecajne američke kompanije RAND Corporation, koji su naveli sve stavke potrebne za postizanje mira te je taj nacrt kružio među afganistanskim dužnosnicima i diplomatima u Kabulu.
Dokument, koji je pregledao Reuters, predlaže da SAD i NATO povuku svoje snage u fazama tokom 18 mjeseci.
Dodaje se da SAD i dalje može nastaviti s civilnom podrškom.
(Agencije)