Evropski suda za ljudska prava u Strazburu odlučioje da Imad Al Hussin, poznatiji kao Abu Hamza, ne smije biti protjeran u Siriju. njegova kćerka Nudžejma Softić javila je sarajevskim medijima saopćenjem da bi on, prema odluci trebao biti pušten iz imigracionog centra kod Sarajeva.
Agent BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu Monika Mijić, međutim, izjavila je Srni da Imad al Hussin nije slobodan jer je njegov trenutni pritvor u skladu sa Konvencijom o ljudskim pravima, s tim da ga BiH ne može protjerati u Siriju, ali ima pravo aplikanta eventualno protjerati u neku treću zemlju.
Mijić je naglasila da je Sud za ljudska prava ustanovio da je došlo do povrede prava na slobodu od 6. oktobra 2008. do 31. janauara 2011. godine.
“S obzirom da Konvencija ne dozvoljava da neko bude lišen slobode samo na osnovu činjenice da neko predstavlja prijetnju javnoj bezbjednosti, bez da je protiv tog lica pokrenut postupak protjerivanja, ovaj period tokom kojeg je aplikant bio pritvoren samo na osnovu činjenice da predstavlja prijetnju nacionalnoj bezbjednosti je suprotno konvenciji”, pojasnila je Mijić.
Ona je naglasila da je Abu Hamza bio pritvoren u cijelosti u skladu sa domaćim zakonodavstvom, te da je protivno Konvenciji bio je pritvoren u periodu dok nije pokrenut postupak protjerivanja.
Zakonit pritvor
“Kada je 2011. godine pokrenut proces protjerivanja, pa do danas, njegovo pravo na slobodu nije povrijeđeno. Sve dok je u toku postupak protiv Abu Hamze, njegov pritvor je zakonit i uskladu sa Konvencijom”, napomenula je Mijić.
Ona je podsjetila je postupak za protjerivanje protiv Abu Hamze pokrenut 31. januara 2011. godine.
“Što se tiče dijela žalbe aplikanta da će u slučaju protjerivanja u Siriju biti podvrgnut nečovječnom postupanju i mučenju, Sud je zauzeo stav da je žalba aplikanta osnovana i naložio BiH da ne protjeruje aplikanta u tu zemlju. To, međutim, ne znači da aplikant ne može biti eventualno protjeran u neku teću zemlju”, istakla je Mijić.
Sud je presudio da bi deportacija Imada Al Hussina u Siriju predstavljala kršenje člana 3. Konvencije o zaštiti ljudskih prava i sloboda.
Pritvor u kojem je Imad Al Hussin proveo od 6. oktobra 2008. do 31. januara 2011. godine predstavlja kršenje člana 5. Konvencije, ali pritvor od 1. februara 2011. godine ne predstavlja kršenje ovog člana.
Država Bosna i Hercegovina mora platiti oštećenom najkasnije tri mjeseca od donošenja presude kaznu u vrijednosti od 3.000 eura kao nematerijalnu štetu.
Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine najavilo je utorak kako će ga deportirati u treću zemlju jer u sadašnjim okolnostima nije moguće njegovo vraćanje u matičnu državu.
Imad Al Hussin će i u predstojećem razdoblju, shodno odluci o njegovu protjerivanju i stavljanju pod nadzor, ostati u Imigracijskom centru u Istočnom Sarajevu.
U slučaju Fadhila Al Hamdanija, kojega su sigurnosne strukture BiH također proglasile opasnim za nacionalnu sigurnost, utvrđeno je pak kako nema smetnji za njegovu deportaciju u Irak.
Evropski sud za ljudska prava utvrdio je kako u oba slučaja nema povrede Konvencije o ljudskim pravima nakon datuma donošenja odluke o protjerivanju ove dvojice stranih državljana, javlja Hina.
Sve pritužbe koje se odnose na razdoblje nakon odluke o deportaciji odbačene su kao neosnovane, ističu iz Ministarstva sigurnosti BiH.
Borci u ratu
Al Hussin i Al Hamdani su u BiH stigli tokom rata i kao dobrovoljci su se borili na strani Armije BiH u mudžahedinskim jedinicama.
Revizijom im je oduzeto državljanstvo BiH i određena je njihova deportacija u matične zemlje.
Sirijac i Iračanin ostali su bez državljanstva BiH kada su nakon rata rađene provjere njihove prošlosti. Razlog za oduzimanje državljanstva uglavnom je bila povezanost takvih osoba sa islamskim skupinama.
Vlasti BiH u ovakvim su slučajevima donijele odluke o oduzimanju državljanstva za više desetaka naturaliziranih građana te zemlje porijeklom uglavnom iz islamskih zemalja.
(AJ Balkans)